7 miesięcy

W tym wieku dziecko osiąga dobre widzenie kontrastowe dzięki temu kolorowe zabawki (lub inne przedmioty) mogą być świetnym motywatorem do aktywności ruchowych! Jest to niezwykle ważne gdyż w 7 miesiącu pojawiają się także nowe wzorce motoryczne: siadu bocznego i siadu skośnego z rozwinięciem chwytu pęsetowego oraz chwytu stopa-ręka-usta czyli wkładanie stopy do ust.

Nasz Maluszek:

  1. potrafi szybko przenosić uwagę z jednego przedmiotu na drugi

  2. zauważa bardzo małe przedmioty

  3. odróżnia rodziców od obcych

  4. chwyta przedmioty będące w ruchu

8 miesięcy

To czas kiedy dzieci stają się bardzo aktywne i chętnie „zwiedzają” otaczającą go przestrzeń. Interesują się wszystkim i najbardziej lubią bawić się rzeczami nie do zabawy np. w kuchni. Takie zachowanie w rozwoju jest naturalne i dzieje się za sprawą m.in. dobrze rozwiniętych (w tym wieku już prawie wszystkich) funkcji wzrokowych. Dobry wzrok, na który składa się nie tylko ostrość widzenia, ale również widzenie obuoczne i praca mięśni oczu wpływają na prawidłowy rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej!

Dziecko WIDZI wiec ma motywacje do RUCHU, a to sprzyja rozwijaniu się kolejnych wzorców globalnych: czworakowania, siadania, wstawania.

Nasz Maluszek:

  1. odróżnia rodziców i bliskie mu osoby od obcych, na których może reagować płaczem lub lekiem;

  2. interesuje się częściowo ukrytymi przedmiotami, po które chętnie sięga i uczy się je rozpoznawać;

  3. zaczyna odkrywać obrazki w książeczkach chociaż w dalszym ciągu najbardziej lubi je zjadać;

W tym wieku u niektórych dzieci może już nastąpić całkowita mielinizacja nerwu wzrokowego 🧠 ale proces ten jest bardzo indywidualny i może rozwijać się nawet do 2 roku życia. Mielina to taka osłonka/otoczka, która znajduje się wokół włókien nerwowych, a w przypadku nerwu wzrokowego wpływa na efektywny przebieg impulsów nerwowych z siatkówki oka do mózgu.

9 miesięcy

W tym okresie dziecko bardzo intensywnie reaguje na to co widzi, zwłaszcza na twarz i zachowanie rodziców. Wyraźnie widząc potrafi odróżnić́ obcych od bliskich i reaguje nie tylko na szerokie uśmiechy, ale także na nasze grymasy czy wyraz twarzy.

W tym wieku dziecko absolutnie NIE MOŻE ZEZOWAĆ❗️ Nawet dzieci urodzone przedwcześnie.

Rozwój dzieci na wszystkich płaszczyznach jest bardzo indywidualny i przebiega w różnym tempie.

Nie należy dzieci porównywać do swoich rówieśników, ale je obserwować i porównywać do samych siebie czy robią regularne postępy, w tym wieku, te postępy powinny być najbardziej widoczne w rozwoju motorycznym.

10 miesięcy

W tym wieku nasz Maluszek powinien być aktywnym Bobasem, który chętnie poznaje otoczenie i cieszy się z kolejnych zdolności ruchowych takich jak raczkowanie, siadanie czy wspinanie się.

Absolutnie oczy nie powinny już ZEZOWAĆ u wszystkich dzieci.

Zez występuje u około 2% dzieci urodzonych o czasie i aż u 10-20% wcześniaków ❗️

Wczesna diagnostyka jest niezwykle ważna. Im wcześniej wykryta wada wzroku, im wcześniej skorygowana wada wzroku, tym większa szansa na prawidłowy rozwój nie tylko widzenia, ale też ogólny dziecka.

Dlaczego tak jest?

Zez nie zagraża rozwojowi oka, ale mózgu powstrzymuje rozwój widzenia obuocznego ALE co jest dużo większym problemem ZEZ może doprowadzić do stałej utraty widzenia czyli do NIEDOWIDZENIA❗️ I wbrew temu co niestety co jakiś czas słyszę lub czytam (internet) z zeza się NIE wyrasta.

My sprawdzamy oczka regularnie wykonując proste testy w domu (filmik w poprzednich postach) a w razie wątpliwości zawsze warto sprawdzać wzrok u specjalisty i mieć oczy dziecka pod kontrolą.

11 miesięcy

W wieku 11 miesięcy nasz Maluszek zaczyna już dobrze orientować się w domu lubi wyglądać przez okno i obserwować co tam się dzieje, a także bawić się w chowanie i szukanie.

80% dzieci w tym wieku ma już rozwinięte widzenie obuoczne w stopniu porównywalnym z osobą dorosłą!

Wynika z tego, że prawie roczne dzieci widzą świat tak jak ich rodzice, oczywiście ich umiejętności wzrokowe i wzrok jako zmysł będą rozwijały się jeszcze przez wiele lat, ale właśnie żeby mogły się rozwijać bardzo ważna jest ta „baza” dobrego widzenia w okresie niemowlęcym. Jeżeli cokolwiek Was niepokoi w oczkach Waszego Maluszka udajcie się jak najszybciej na badanie wzroku do specjalisty.

12 miesięcy

W pierwszym roku życia dziecka zachodzą ogromne zmiany, rozwój zmysłów i umiejętności wręcz galopuje, a co najważniejsze to czego mózg nauczy się, pozna, doświadczy właśnie w tych pierwszych miesiącach będzie rzutowało na całe nasze życie!

Między 12 a 24 miesiącem życia to właśnie wzrok staje się podstawowym zmysłem w komunikowaniu się dziecka ze światem, jest też głównym narzędziem, które pozwala łączyć w jedną całość bądźcie pochodzące z pozostałych zmysłów.

Najwięcej zmian w oczach dziecka zachodzi w pierwszych 6 miesiącach życia ALE na szybką fazę wzrostu oka przypada okres pierwszych dwóch lat. Zmiany zachodzące w tym czasie są głównie uwarunkowane genetycznie, ale DUŻE znaczenie, nawet w przypadku dzieci z wrodzoną wadą wzroku, mają wszystkie nabyte doświadczenia wzrokowe w pierwszych latach życia.

Po 1️⃣ roku życia:

  1. oczy nie zezują

  2. dziecko w normach czasowych pokonuje kolejne ruchowe „kamienie milowe”

  3. maluszek jest aktywny i ciekawy świata

  4. w przypadku potencjalnych obciążeń genetycznych warto zrobić pierwsze badanie wzroku nawet jak „nic nie widać”

  5. pierwsze, przesiewowe badanie wzroku warto wykonać w 6 miesiącu życia, kolejne na 1 urodziny, a później minimum raz na rok

  6. zapraszam na igtv gdzie cały czas możecie zobaczyć jak w domu sprawdzać oczka dziecka

Kochani Rodzice wzrok dostarcza nam ponad 80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości 🌍 im wcześniej wykryte zaburzenie, wyrównana wada wzroku czy zez tym WIĘKSZA szansa na dobre widzenie na całe życie 💙.

Pamiętajcie, że:

Oko dziecka, dzięki dużej plastyczności soczewki (najlepszej pracy akomodacji oka w całym naszym życiu) potrafi skompensować nawet BARDZO DUŻE wady wzroku.

Dziecko nie powie nam, że widzi źle bo nie wie jak można widzieć inaczej! Nie ma porównania!

Gdy tylko coś was zaniepokoi skonsultujcie się ze specjalistą.

Nie ma za małych dzieci do badania wzroku.