ODBLASKI – KONWERGENCJA – ZASŁANIANIE

Ten wpis to wg mnie taka podstawowa wiedza dotycząca „kontrolowania” wzroku u dzieci, która uważam, że powinna być przekazywana rodzicom na etapie szkoły rodzenia!

Wzrok odpowiada za ponad 80% z odbieranej przez nas rzeczywistości!

U dzieci prawidłowy rozwój widzenia ma OGROMNY wpływ na ICH ROZWÓJ!

Świadomy rodzic, który wie na co zwrócić uwagę, co i kiedy jest normą, a co należy jak najszybciej skonsultować potrafi sam zauważyć niepokojące objawy i udać się do specjalisty, a tym samym dać dziecku szansę na dobre widzenie i prawidłowy rozwój we wszystkich jego płaszczyznach.

Co raz więcej rodziców zgłasza się profilaktycznie na badania wzroku po skończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia, a często też wcześniej gdy coś ich niepokoi. Podczas takiego badania gdy okazuje się, że wszystko jest w porządku i nie musimy pogłębiać diagnostyki np. u lekarza okulisty uczę rodziców jak sprawdzać wzrok dziecka w domu.

Rodzice często mówią: „Ojej to takie proste.”, „Tak, będziemy to robić.” „Dziękujemy, za wskazówki, już wiemy jak sprawdzać!”

I dlatego postanowiłam napisać ten post bo uważam, że wiedza, świadomość rodziców jest podstawą profilaktyki!

Już od pierwszych dni życia powinniśmy zacząć od OBSERWACJI oczu dziecka.

Patrzenie PROSTO W OCZY pozwoli nam:

  • ocenić czy oczy wyglądają tak samo (powieki tak samo otwarte, oczy tej samej wielkości);
  • po 4 miesiącu życia zauważyć czy oczy poruszają się równolegle – nie ma ZEZA!;
  • obserwować ODBLASKI rogówkowe czyli te małe świecące punkciki i ocenić czy są ustawione symetrycznie w oku prawym i lewym.

Patrzymy dokładnie na to gdzie te punkciki – odblaski są umieszczone, a nie np. na odległość tęczówki (naszej kolorowej części oka) od nosa. Jeżeli te odblaski są symetryczne tzn. że nie mamy zeza jawnego ALE jeżeli nie jesteście pewni lub coś Was zaniepokoi w tych „odblaskach” udajecie się koniecznie do specjalisty. Pamiętajcie też, że refleksy rogówkowe „wędrują” za naszym spojrzeniem, jeżeli popatrzymy w bok powinny symetrycznie się przesunąć przeciwnie do ruchu oka czyli dziecko patrzy w lewo, a odblaski mamy z prawej strony.

Kolejno już po 4 miesiącu życia zwracamy uwagę na KONWERGENCJĘ.

Konwergencja jest symetrycznym ruchem zbieżnym obojga oczu w kierunku nosa żeby do tego ruchu doszło mięśnie oczu muszą pracować bez zakłóceń, a widzenie obuoczne rozwijać się prawidłowo.

Konwergencja rozwija się od momentu kiedy oczy zaczynają ze sobą współpracować czyli zaczyna powstawać widzenie obuoczne. 6-cio miesięczny Maluch powinien już dobrze konwergować, patrząc na zabawkę umieszczoną blisko twarzy powinien mocno ściągać oczy do nosa.

Konwergencję najłatwiej sprawdzić za pomocą małych przedmiotów, które przysuwamy do nasady nosa dziecka, starsze dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym możemy poprosić żeby spojrzało na czubek nosa. Oceniamy czy oczy ustawiają się symetrycznie, zbieżnie do nosa, jeżeli cokolwiek Was zaniepokoi w tym ruchu oczu najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty.

Przyczyną zaburzeń konwergencji najczęściej jest:

  • wada wzroku;
  • zez, zez ukryty;
  • praca mięśni oka czy ogólnie osłabione lub wzmożone napięcie mięśniowe dziecka.

Niedomaga konwergencji czy osłabiona konwergencja jest bardzo częstą wzrokową przyczyną trudności w nauce CZYTANIA! Także jak widzicie prawidłowa konwergencja jest niezwykle ważna i warto ją sprawdzać od najmłodszych lat, a jeżeli dzieci szkolne mają problem z czytaniem, pisaniem czy koncentracją jak najszybciej powinny zostać zbadane u ortoptyka. Konwergencję można, a nawet trzeba ćwiczyć.

Na koniec przechodzimy do ZASŁANIANIA OKA.

Podstawowym testem przeprowadzanym rutynowo podczas każdego badania ortoptycznego, w celu wykrycia zeza jest test naprzemiennego zasłaniania oczu (Cover-Test). Zasłonięcie oka pozwala nam na obserwacje jego ustawienia w momencie przerwania fuzji czyli widzenia obuocznego. Jeżeli oko pod zasłonką „ucieknie” czyli ustawi się w pozycji spoczynkowej np. do nosa to należy wykonać kolejne badania w kierunku zeza!

Ale ZASŁANIANIE OKA to też prosty test dla rodziców do domowej „diagnostyki” widzenia:

  • małym dzieciom np. podczas zabawy czy oglądania bajki zasłaniamy jedno oko, jeżeli dziecko zacznie się denerwować, że zasłaniamy mu oko to należy udać się do specjalisty;
  • starsze dzieci możemy poprosić żeby np. podczas patrzenia przez okno zamknęły raz jedno raz drugie oko i stwierdziły czy widzą tak samo, jeżeli dziecko powie, że widzi różnice lub jednym okiem jest gorzej to udajcie się na badanie;
  • dorośli – zamknijmy raz jedno raz drugie oko patrząc na punkt daleki i na coś blisko i sprawdźmy czy widzimy tak samo;
  • jeżeli patrząc na dziecko zasłonimy jedno oko i zabierając rękę zaobserwujemy, że zasłaniane oko się poruszyło należy wykonać badanie u specjalisty.

Przyczyn różnic w widzeniu między jednym, a drugim okiem jest wiele i bardzo ważne dla dobrego rozwoju widzenia jest ich wczesne wykrycie, a także skorygowanie.

Pamiętajmy OCZY PATRZĄ, A MÓZG WIDZI!

Tylko prawidłowo działający układ optyczny jest w stanie dostarczyć do mózgu obraz, który pozwoli na prawidłowy, wszechstronny rozwój naszych dzieci.

Mam nadzieje, że tym tekstem w prosty sposób udało mi się przedstawić Wam temat domowej „diagnostyki” wzroku u dzieci. Dbajmy o wzrok dzieci każdego dnia!