1️ miesiąc

Maluszek urodzony o czasie widzi od urodzenia, ale bardzo słabo.

Jego układ wzrokowy jest rozwinięty, ale nie działa jeszcze w pełni, a miedzy prawym i lewym okiem nie ma współpracy.

Osłabienie widzenia jest spowodowane tym, że dopiero miesiąc po narodzinach siatkówka oka jest w pełni unaczyniona, a znajdująca się na siatkówce plamka żółta, która odpowiada za nasze najdoskonalsze widzenie jest niedojrzała. Rozwój plamki potrwa do około 4 roku życia, ale najwięcej zmian zajdzie w pierwszych 6 miesiącach.

W związku z tym w 1️ miesiącu życia Noworodek w sytuacjach kiedy nie śpi zaczyna zwracać uwagę na źródła światła – odwraca głowę w kierunku okna czy lamp, a także wodzi oczami w poziomie, a później w pionie w bardzo nieskoordynowany sposób – każde oko pracuje oddzielnie co oznacza, że nasze Maleństwo może jeszcze „legalnie” zezować! Najczęściej Noworodek ustawia oczka zbieżnie (do nosa), „ucieka” jedno oko lub oba razem i jest to fizjologią, którą nie należy się martwić.

2 miesiąc

Nasze Maleństwo rozwija się bardzo intensywnie, codzienne dostarczanie nowych bodźców, dłuższe okresy patrzenia (mniej snu) sprawiają, że w układzie wzrokowym zachodzą kolejne zmiany. Powinniśmy obserwować równoległe ustawienie oczu, a „uciekanie oczka” zauważać bardzo
rzadko.

Między 6 – 8 tygodniem życia następuje nawiązanie pierwszego świadomego kontaktu wzrokowego, jest to piękny moment zwieńczony wieloma uśmiechami zarówno mamy jak i dziecka.

Rozwija się także fiksacja centralna (plamkowa) co oznacza, że dziecko patrzy najważniejszą częścią siatkówki dzięki czemu w przyszłości uzyska pełną ostrość widzenia, wykształcają się również pionowe ruchy wodzenia.

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem to piękny moment, a odpowiedź uśmiechem na nasz uśmiech wzrusza nawet najtwardsze serducha!

Dlatego bardzo ważne jest aby ten kontakt obserwować, zauważać i „ćwiczyć” a jeżeli się nie pojawia to jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. W tym czasie najczęściej pojawia się skok rozwojowy związany m.in. z intensywnym rozwojem widzenia.

3 miesiąc

Kontakt wzrokowy powinien być już dobrze utrwalony nie tylko z mamą, ale również innymi bliskimi osobami.

W tym okresie rozwoju widzenia dziecko powinno potrafić dokonać wybory na co chce patrzeć, interesować się twarzami osób, które pojawiają się w jego otoczeniu i reagować na ruchy ich ust np. uśmiechem na uśmiech 🙂

Jest to czas kiedy Bobas uczy się podążać wzrokiem, dzięki tej umiejętności zacznie rozwijać się widzenie obuoczne, a następnie przestrzenne.

Około 12 tygodnia dobrze rozwinięta jest też konwergencja czyli umiejętność równoczesnego ruchu zbieżnego (do nosa) obojga oczu. Taki ruch nie jest zezem, podczas zezowania „ucieka” jedno oczko lub na zmianę.

Warto ćwiczyć z dzieckiem ruchy wodzenia np. z kontrastowymi obrazkami, a także ruch podążania np. przybliżając i oddalając zabawki gdy dziecko leży na brzuszku.

4 miesiąc

4 miesiąc jest BARDZO ważnym momentem w rozwoju naszego widzenia!

W tym okresie całkowitą dojrzałość osiąga plamka żółta czyli najważniejsze miejsce na siatkówce, dzięki któremu możemy osiągnąć pełną ostrość widzenia!

Poza tym ogromny rozwój przechodzi soczewka, która w pełni rozwija odruch akomodacyjny – oko naszego Maleństwa potrafi zobaczyć wyraźnie przedmioty położone w różnych odległościach.

Dzięki tym zdolnościom układ optyczny może kontynuować rozwój widzenia przestrzennego czyli bez zakłóceń dążyć do uzyskania najdoskonalszego możliwego widzenia, którym jest widzenie stereoskopowe.

Nasz Maluszek powinien ustawiać oczka prosto, ruchy oczu powinny być zsynchronizowane, a jeżeli zauważacie zeza należy to skonsultować ze specjalistą.

Aby wzmacniać rozwój widzenia warto dostarczać dziecku różnych bodźców wzrokowych: kontrastowe książeczki, przybliżanie i oddalanie przedmiotów np. gdy Maluszek leży na brzuszku

Świetnie sprawdzają się zabawy mówienia/śpiewania do dziecka z różnych odległości: stajemy w różnych miejscach w pokoju i mówimy do dziecka próbując złapać kontakt wzrokowy! Najpierw kontakt wzrokowy, a później wielki uśmiech!

5 miesiąc

Jego oczy:

  • stoją prosto i wykonują jednoczesne ruchy;
  • podczas przybliżania rączek czy zabawki do nosa wykonują jednoczesny ruch zbieżny do nosa;
  • mają odblaski rogówkowe w tym samym miejscu w oku prawym i lewym;
  • potrafią śledzi wzrokiem za mamą/tatą czy przesuwaną zabawką.

Nasz Maluszek:

  • podczas leżenia na brzuszku zaczyna sięgać po przedmioty leżące w pobliżu;
  • reaguje na wyraz twarzy (najbardziej nasze oczy i usta) gdy się uśmiechamy odwdzięcza się uśmiechem 🙂, gdy mamy smutną minę robi ☹️
  • odwraca głowę w kierunku włączonego telewizora i chętnie by coś obejrzał, ale jeszcze nie powinien!

6 miesiąc

Za nami pierwsze pół roku czyli bardzo, bardzo ważny czas dla rozwoju widzenia.

Jeżeli do tej pory wzrok rozwijał się prawidłowo to nasz Maluszek rozwinął konwergencję fuzyjną, dzięki tej funkcji wzrokowej ma możliwość obuocznej percepcji wzrokowej czyli uzyskania najdoskonalszego widzenia stereoskopowego (przestrzennego).

Poza tym oczy dziecka potrafią:

  • konwergować (ustawiać się równolegle zbieżnie);
  • akomodować (widzieć wyraźnie z różnych odległości);
  • podążać np. za zabawką;
  • wodzić w pionie i poziomie;
  • NIE MOGĄ JUŻ ZEZOWAĆ!

Prawidłowy rozwój widzenia „zachęca” dziecko do rozwijania kolejnych umiejętności motorycznych. Nasz Bobas coraz więcej się porusza (obraca), zdecydowanie woli siedzieć niż leżeć! Jest ciekawy nowych przedmiotów, które błyskawicznie trafiają do buzi, reaguje na nasze minki i przymierza się do samodzielnego siedzenia.

Wg zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego (American Ophthalmology Association) dziecko po skończeniu 6 miesiąca życia powinno mieć sprawdzony wzrok! W Polsce nie ma niestety takich „odgórnych” zaleceń, ale moim zdaniem warto udać się na badanie i wszystko sprawdzić!

Badanie nie jest inwazyjne ani bolesne dla dziecka, a dzięki wczesnej diagnostyce możemy zapobiec rozwojowi wielu dysfunkcji wynikających z następstwa np. ukrytej wady wzroku. Dlatego tym bardziej jeżeli coś Was niepokoi, nie tylko w „oczach” dziecka, ale także w całym rozwoju to warto udać się do specjalisty i zbadać wzrok!

Jeżeli macie podejrzenia zeza najlepiej zrobić badanie u okulisty zajmującego się badaniem małych dzieci, a jeżeli wydaje Wam się, że wszystko jest OK, ale chcielibyście to potwierdzić to można udać się na badanie ortoptyczne.